Annecy Competition Unveils 2019 Brief Movie Choices



Directed by Tomasz Popakul, ‘Acid Rain’ is one among 40 quick movies chosen for the Official Competitors at Annecy 2019.

The Annecy Worldwide Animation Movie Competition has introduced that 80 quick movies have been chosen to display in competitors at this 12 months’s version, which runs June 10-15.

The Competition acquired greater than three,000 submissions throughout all competitors classes from 86 international locations, with the majority of entries coming from the U.S., France and the U.Okay.

Forty quick movies had been chosen for the Official Competitors, with an extra eight shorts chosen for the Off-Limits class; 23 quick movies will compete within the Views class, and 9 shorts have been chosen for the Younger Viewers class.

Forty-five % of this 12 months’s picks had been directed or co-directed by girls, which is the second highest proportion within the Competition’s historical past, following 43% in 2017. Representing a landmark excessive for the area, 15 of the chosen movies are from Asia.

“The exceptionally excessive commonplace is mirrored within the Brief Movies choice 2019,” commented Competition creative director Marcel Jean. “A global competitors the place everybody rubs shoulders, Annecy Cristal Award winners (Regina Pessoa, Dahee Jeong, Franck Dion), with award-winning filmmakers, who had been simply college students (Wiep Teeuwisse, Nadja Andrasev, Jenny Jokela and Michael Frei), competitors regulars (Xi Chen, Chintis Lundgren, Jean-Claude Rozec, Donato Sansone and Mirai Mizue) and real discoveries that we are able to’t wait to point out you (Valerie Barnhart, Canadian, Di Liu, Chinese language, Pedro Casavecchia, Argentinian, Aria Covamonas, Mexican and Nykyta Lyskov, Ukranian).”

The official number of the Commencement Movies and TV and Commissioned Movies can be revealed on the finish of March. Function Movies in competitors can be introduced throughout a press convention to be held on April 15, together with the VR Works.

Brief Movies in Competitors

Acid Rain
Directed by: Tomasz POPAKUL
Nation: Poland
Bavure
Directed by: Donato SANSONE
Nation: France
Bridge
Directed by: Di LIU
Nation: China
Briljantsuse Demonstratsioon Neljas Vaatuses
Directed by: Lucija MRZLJAK, Morten TSINAKOV
Nation: Croatia, Estonia
Deszcz
Directed by: Piotr MILCZAREK
Nation: Poland
Elu24
Directed by: Kristjan HOLM
Nation: Estonia
Flut
Directed by: Malte STEIN
Nation: Germany
Lady within the Hallway
Directed by: Valerie BARNHART
Nation: Canada
Gun Store
Directed by: Patrick SMITH
Nation: USA
Hideouser and Hideouser
Directed by: Aria COVAMONAS
Nation: Mexico
Intermission Expedition
Directed by: Wiep TEEUWISSE
Nation: Netherlands
Je sors acheter des cigarettes
Directed by: Osman CERFON
Nation: France
Youngsters
Directed by: Michael FREI
Nation: Switzerland
Kohannia
Directed by: Nykyta LYSKOV
Nation: Ukraine
Le Cortège
Directed by: Pascal BLANCHET, Rodolphe SAINT-GELAIS
Nation: Canada
Le Mans 1955
Directed by: Quentin BAILLIEUX
Nation: France
Stay a Little
Directed by: Jenny JOKELA
Nation: Germany, United Kingdom
Lola, the Dwelling Potato
Directed by: Leonid SHMELKOV
Nation: France, Russia
Mémorable
Directed by: Bruno COLLET
Nation: France
MIMI
Directed by: Lisa FUKAYA
Nation: Denmark
Actions
Directed by: Dahee JEONG
Nation: South Korea
My Technology
Directed by: Ludovic HOUPLAIN
Nation: France
Nuit chérie
Directed by: Lia BERTELS
Nation: Belgium
Per Aspera Advert Astra
Directed by: Franck DION
Nation: France
Per tutta la vita
Directed by: Roberto CATANI
Nation: France, Italy
Piat minut do moria
Directed by: Natalia MIRZOYAN
Nation: Russia
Pulsión
Directed by: Pedro CASAVECCHIA
Nation: Argentina
Selfies
Directed by: Claudius GENTINETTA
Nation: Switzerland
Sous la canopée
Directed by: Bastien DUPRIEZ
Nation: France
Story
Directed by: Jolanta BANKOWSKA
Nation: Poland
Symbiosis
Directed by: Nadja ANDRASEV
Nation: France, Hungary
Têtard
Directed by: Jean-Claude ROZEC
Nation: France
The Daybreak of Ape
Directed by: Mirai MIZUE
Nation: Japan
The Elephant’s Track
Directed by: Lynn TOMLINSON
Nation: USA
The Flood Is Coming
Directed by: Gabriel BÖHMER
Nation: United Kingdom
The Juggler
Directed by: Skirmanta JAKAITE
Nation: Lithuania, France
The Levers
Directed by: Boyoung KIM
Nation: South Korea, USA
The Six
Directed by: Xi CHEN, Xu AN
Nation: China
Tio Tomas
Directed by: Regina PESSOA
Nation: Canada, France, Portugal
Toomas Beneath the Valley of the Wild Wolves
Directed by: Chintis LUNDGREN
Nation: Croatia, Estonia, France

Off-Limits Brief Movies in Competitors

A 12 months Alongside the Geostationary Orbit
Directed by: Felix DIERICH
Nation: Germany
However One Fowl Sang Not
Directed by: Pierre HÉBERT
Nation: Canada
Dont Know What
Directed by: Thomas RENOLDNER
Nation: Austria
L’Espace commun
Directed by: Raphaële BEZIN
Nation: France
Leaking Life
Directed by: Shunsaku HAYASHI
Nation: Japan
Matter and Movement
Directed by: Max HATTLER
Nation: Hong Kong
Mustererkenntnis
Directed by: Thorsten FLEISCH
Nation: Germany
Unsettled
Directed by: Tara KNIGHT
Nation: USA

Views Brief Movies in Competitors

Azumah: The Ghanaian Hero
Directed by: Nii Ofei-Kyei DODOO
Nation: Ghana
Bayn Bayn
Directed by: Dalyah BAKHEET
Nation: Saudi Arabia
Chin Up
Directed by: Joanne SALMON
Nation: United Kingdom
Dum Dum (De De Bom)
Directed by: Benjamin HALL, Robin HALL
Nation: United Kingdom
Big Bear
Directed by: Daniel GIES, Neil CHRISTOPHER
Nation: Canada
Gorgam-o-Gale Mibaram
Directed by: Amir Houshang MOEIN
Nation: Iran
Ispod kojeg li su samo kamena ispuzali
Directed by: Daniel SULJIC
Nation: Croatia
Jim Zipper
Directed by: Alexandre ROY
Nation: Canada
Mascot
Directed by: Dohyung KIM
Nation: South Korea
Memorie di Alba
Directed by: Andrea MARTIGNONI, Maria STEINMETZ
Nation: Germany, Italy
Mother’s Garments
Directed by: Jordan WONG
Nation: USA
Not Your Panda
Directed by: Tigris ALT. SAKDA
Nation: Canada, China
Piece of Meat
Directed by: Jerrold CHONG, Junxiang HUANG
Nation: Singapore
Por ahora un cuento
Directed by: Carla MELO
Nation: Colombia
Crimson
Directed by: Ao CHEN
Nation: China, United Kingdom
Sangro
Directed by: Thiago MINAMISAWA, Bruno CASTRO, Guto BR
Nation: Brazil
Son of the Sea
Directed by: Abbas-Mohammad Hossein JALALI YEKTA-AZAM POUR
Nation: Iran
Talv Vihmametsas
Directed by: Anu-Laura TUTTELBERG
Nation: Estonia, Lithuania
Tany Mena
Directed by: Kim YIP TONG
Nation: Germany, Mauritius
The Particular person in Crevice
Directed by: Tingting LU
Nation: China
Udahnut zivot
Directed by: Ivana BOSNJAK, Thomas JOHNSON
Nation: Croatia
Violent Equation
Directed by: Antonios NTOUSSIAS
Nation: Greece
Y así aparecieron los ríos
Directed by: Miguel ARAOZ CARTAGENA
Nation: Peru

Younger Audiences Brief Movies in Competitors

Bone Mom
Directed by: Sylvie TROUVÉ, Dale HAYWARD
Nation: Canada
Dobroe serdtse
Directed by: Evgeniya JIRKOVA
Nation: Russia
Grand Loup & Petit Loup
Directed by: Rémi DURIN
Nation: Belgium, France
Le crocodile ne me fait pas peur
Directed by: Marc RIBA, Anna SOLANAS
Nation: Spain
Le Renard et l’Oisille
Directed by: Samuel GUILLAUME, Frédéric GUILLAUME
Nation: Belgium, Switzerland
Mon papi s’est cache
Directed by: Anne HUYNH
Nation: France
Nest
Directed by: Sonja ROHLEDER
Nation: Germany
Sarkan
Directed by: Martin SMATANA
Nation: Czech Republic
The Wheat Keeper
Directed by: Haitao BAI
Nation: China

Supply: Annecy Worldwide Animation Movie Competition

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*